Boya Yapımı Boya Badana Ustası Boyaci Boyaci Saten Boya Plastik Boya

Boya badana yapmanın püf noktaları

Boya yaparken öncelikle bilmeniz gerekenler şöyle belirtiliyor.
Mekanda ne gibi aktiviteler yapılacak? 
Ne kadar ışık alıyor? 
Dikkat çekici ve  canlı  bir yer mi istiyorsunuz, yoksa sakin ve durgun mu? 
Yüksek bir tavan mı var yoksa alçak mı? 
Bu mekanı büyütmek mi istersiniz, yoksa küçültmek mi?
     
Canlı renkler odayı daraltır 
Bir odayı canlı, parlak ve dikkat çekici renklerle dekore etmek isterseniz, canlı renklerin odanın hacmini daraltıcı bir etki yapacağını unutmayın. Kırmızı, pembe, turuncu ve sarı istediğiniz vurguyu verir. Bu renklerden hareketli ortamlarda en iyi sonuçlar alınır. Mutfağınızı veya bir kısmını bu şekilde dekore edebilirsiniz. Canlı ve parlak renklerin iyi duracağı diğer mekanlar,  çocuk  odası veya yemek odasıdır. Daha sakin ve yumuşak bir atmosfer arıyorsanız, yeşil, mor ve mavi bu tip bir etki yaratacaktır. Bu renkleri yatak odanızda veya çalışma odanızda da kullanabilirsiniz. Böylece, mekana geniş ve açıklık hissi veren bir etki de kazandırılmış olur. 
     
Boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 • Uygulamada en önemli kural hep aynı markaya ait ürünler kullanmaktır.
 • Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına uyun.
 • Hiçbir boyayı, kirli ve nemli yüzeylere uygulanmayın. Uygulamadan önce mimari hataları giderin.
 • Badana yapmaya başlamadan önce, boyaları iyice karıştırın.
 • Badana işlemini çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda yapmayın.
 • Boyama işlemini ince katlar halinde yapın.
 • Boyaya toz veya sıvı katkı yapmayın. Ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla da inceltmeyin.
 • İyi yapışma sağlamak için parlak yüzeyleri mutlaka matlaştırın.
 • Artan boyayı tekrar kullanabilmek için boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ekleyin ve karıştırmadan ağzını kapatarak serin bir yerde saklayın.
 • · Yağlı Boya 
  · Saten Boya  · Plastik Boya  · Subazlı Saten
  · Silikonlu Boya
  · Badana   
  · Dış Cephe
  · İzolasyon

BOYA-BADANA USTASI :


21.yüzyılda inşaat malzemeleri sürekli yeniliklere tanık olmuş,boyanın renk çeşidi ve özellikleri değişmiş amacına uygun boyalarla koruma sistemleri artmıştır.dış cephelerde silikon ve akrilik yada tekstürlü boyaların uygulamaları,metal ve ahşap koruyucu boyaların uygulamaları tamamen bilgi ve uygulama tecrübesi gerektirmektedir. 
ÖRNEK:

Okularda mevcut sac su depolarının içerisinin her yıl boyanması, şartname gereği sağlık için şart koşulmaktadır.Bunun her yıl boyanması maliyeti artırdığından,çift kompenentli boyalarla bu süre iki katı uzatılmaktadır.Bunu uygulayacak boyacı ustası ise tecrübeli olmalı ve çift kompenenti istenilen sürede uygulamalıdır.yoksa sertleşerek işe yaramaz hal alır.ayrıca kapalı yerde reaksiyon çıkardığı için emniyet tebdiri almazsa bayılarak zehirlenebilir.Bu riski bilmeyen, başına geldiğinde ise çok geç kalmış olur

Boya Adına Hersey

Boya çeşitleri : su bazlı/ sentetik bazlı / selülozik / akrilik esaslı boya çeşitleri ve kullanım alanları

Su Bazlı Boya ,  Kullanıldığı Alanlar : İç ve Dış cephe  uygulamalarında nem ve güneş etkilerine son derece dayanıklı bir üründür .Bunun yanı sıra ahşap ve ahşap ürünleri , sunta, mdf, beton , gazbeton , kara sıva, alçı sıva , alçıpan gibi beton ve ahşap esaslı yüzeylere dekoratif ve koruyucu amaçlı  uygulanır .Kokusuz olma özelliği ile profesyonel ve amatör kullanımlarda tercih sebebidir.

Sentetik Bazlı Boya , Kullanıldığı alanlar : iç ve dış aksamlarda bina cephe dekoratif uygulamalarda , demir, metal ferforje , ahşap yüzeylerde , pas ve korozyon önleyici olarak kullanılması yanı sıra yarı mat ve  yarı mat olmak üzere dekoratif bir boya çeşididir ..Ahşap koruyucu astar ve verniklerde sentetik ürünler kullanılmaktadır ..

 selülozik boya , kullanıldığı alanlar : ahşap , metal , gibi mukavemeti yüksek aşınmalara dayanıklı olması bakımından selülozik boya ürünleri profesyonel anlamda kullanılmaktadır.poliüretan vernik / parke cila otomotiv sanayii gibi alanlarda selülozik ve akrilik yüksek dirençli boyalar kullanılmaktadır ..

Boya seçerken kalite ve ürün performansı bakımından dikkat edilmesi gereken bir hususta zemin ve uygulama yapılacak alana en uygun ürün teminidir . Her boya her yere uygulanama.Gerekli teknik destek ve bilgi için size en yakın filli boya uygulama ve satış bayiilerinden yardım isteyebilirsiniz

Günümüz trendlerinde en çok tercih sebebi olan su bazlı saten boya ve diğer uygulamalar hakkında teknik bilgi :

SATEN BOYA NEDİR ? uygulama nasıl yapılmalı ?

uygulama yapılacak alan ( yer / zemin / pencere / kapı ) tüm kenar köşeler koruyucu folyolar ve örtüler ile kaplanıp bütün temizlik önlemleri alındıktan sonra uygulamamıza etap olarak başlanır

Saten boya ismi itibari ile pürüzsüz anlamına gelen bir boya uygulama çeşididir . Yapılacak alan Kara sıva/ alçı sıva / alçıpan yüzey veya  ( ham ) ise yüzey zımparalanıp varsa eski boya kalıntıları kazınıp / temizlendikten sonra  bunları izole edip tüm yüzeyler 3-4 kat sıva ve saten perdah alçıları ile pürüzsüz hale getirilirken  ve kenar köşeler , köşebent monte edilip simetrik bir görüntü elde edilir .Saten alçı uygulamasının peşinden tamamen düzeltilmiş yüzeyimizdeki pürüzleri ortadan kaldırmak için tüm yüzey ve kenarlar titreşim zımpara ile pürüzsüz hale getirilip,yüzeyler tozdan arındırılıp , yüzey mukavemeti artırmak ve iyi tutucu bir zemin oluşturmak için tüm yüzeyler izole silikon astar ile astarlanır. boyaya hazır hale gelmiş yüzeyler filli boya astarı ile astarlandıktan sonra rötuş macunları ile kontrol edilir . Boyaya hazır hale gelen yüzeyimize alpina silan su bazlı silikonlu saten boya ile istenilen renkte uygulama yapıldıktan sonra koruyucu folyolarımız kaldırılıp uygulama alanı temizlenip siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunulur .

Su bazlı plastik tavan / duvar boyası : klasik bir boya çeşididir hemen hemen her yere uygulanır .kullanımdaki amaç pratik ve ekonomik olmasıdır . amatör ve profesyonel kullanımlarda  büyük tercih sebebi olmuştur .

Su bazlı silikonlu / akrilik dış cephe boyaları : su geçirimsizlik özelliği ve yüksek esneme kabiliyeti ile binalarınızı suya güneşe dış etkenlere karşı mükemmel bir koruma performansı sağlamakla beraber dekoratif bir boya çeşididir Boya badana, alçı boya, alçıpan ustası